ETAL Diamond Rear-Fed Concealed Polished Chrome Thermostatic Bar Mixer Shower (837PY)
Modern 3-handle, 2-way thermostatic control shower valve fitted with a handy shower handset. Valve ensures that water will always kept at a safe temperature. Suitable for high pressure water systems only.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 3.5Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control
- Adjustable Head & Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: ETAL Showers
Modern 3-handle, 2-way thermostatic control shower valve fitted with a handy shower handset. Valve ensures that water will always kept at a safe temperature. Suitable for high pressure water systems only.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 3.5Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Thermostatic Temperature Control
- Adjustable Head & Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: ETAL Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | ETAL |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Polished Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 18.5 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 3 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 3.5 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Diamond |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 50-150 mm |
| Product Depth | 75 mm |
| Product Height | 670 mm |
| Product Type | Bar Mixer Shower |
| Product Width | 73 mm |
| Range Name | Diamond |
| Shower Head Shape | Square |
| Shower Head Size | 220 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 3.94 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ellsi Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Ninth Avenue, Flixborough Ind Est, Flixborough, Scunthorpe, DN15 8SL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.ellsi.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, D02 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |