Estwing Milled Face Framing Hammer 23oz (0.65kg) (503GL)
Solid forged steel head for strength and durability. Lightweight, double-injection moulded fibreglass handle offers a controlled swing, with non-slip cushion grip for a comfortable, strong hold. Features versatile rip claw, ideal for pulling nails, prying boards, splitting wood and demolition work.
- Drop-Forged & Heat-Treated Steel Head
- Fibreglass Comfort Grip
- 37mm Hard Face
View all: Estwing Hammers
Solid forged steel head for strength and durability. Lightweight, double-injection moulded fibreglass handle offers a controlled swing, with non-slip cushion grip for a comfortable, strong hold. Features versatile rip claw, ideal for pulling nails, prying boards, splitting wood and demolition work.
- Drop-Forged & Heat-Treated Steel Head
- Fibreglass Comfort Grip
- 37mm Hard Face
View all: Estwing Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Estwing |
| Hammer & Axes Handle Type | Fibreglass |
| Hammer & Axes Product Type | Claw |
| Head Weight (Band) | 20-24oz |
| Head Weight (Imperial) | 23 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.65 kg |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 430 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Milled Face Framing Hammer |
| Strike Face Diameter | 37 mm |