Estwing Masons Hammer 20oz (0.57kg) (156JF)
Solid forged from one piece of American steel for long life and dependability. Fully polished head and handle. Bonded and moulded shock-reduction grip for comfort and durability while reducing vibrations caused by impact. Designed for setting and cutting brick, masonry, tile and concrete block.
- Drop-Forged Steel Head
- Nylon & Fibreglass Ergonomic Soft-Grip Handle
- 30mm Smooth Face
- Made in the USA
View all: Estwing Hammers
Solid forged from one piece of American steel for long life and dependability. Fully polished head and handle. Bonded and moulded shock-reduction grip for comfort and durability while reducing vibrations caused by impact. Designed for setting and cutting brick, masonry, tile and concrete block.
- Drop-Forged Steel Head
- Nylon & Fibreglass Ergonomic Soft-Grip Handle
- 30mm Smooth Face
- Made in the USA
View all: Estwing Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Estwing |
| Hammer & Axes Handle Type | Nylon & Fibreglass |
| Hammer & Axes Product Type | Brick |
| Head Weight (Band) | 20-24oz |
| Head Weight (Imperial) | 20 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.57 kg |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | E3/20BLC |
| Overall Length | 286 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Masons Hammer |
| Strike Face Diameter | 30 mm |