Estwing Curved Claw English Pattern Hammer 24oz (0.68kg) (606JF)
Solid forged from one piece of steel for balance and temper. Smooth-faced head and handle are fully polished for a high quality finish. Genuine leather handle is sanded and lacquered for a durable yet comfortable feel and will slowly mould to the shape of the hand for a comfortable grip. Curved claw leverage for added torque when pulling and prying nails or boards.
- Drop-Forged Steel Head
- Single-Piece Ergonomic Soft-Grip Handle
- 28mm Smooth Face
- English Pattern
- Made in the USA
View all: Estwing Hammers
Solid forged from one piece of steel for balance and temper. Smooth-faced head and handle are fully polished for a high quality finish. Genuine leather handle is sanded and lacquered for a durable yet comfortable feel and will slowly mould to the shape of the hand for a comfortable grip. Curved claw leverage for added torque when pulling and prying nails or boards.
- Drop-Forged Steel Head
- Single-Piece Ergonomic Soft-Grip Handle
- 28mm Smooth Face
- English Pattern
- Made in the USA
View all: Estwing Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Estwing |
| Hammer & Axes Handle Type | Single-Piece |
| Hammer & Axes Product Type | Claw |
| Head Weight (Band) | 20-24oz |
| Head Weight (Imperial) | 24 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.68 kg |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | E24C |
| Overall Length | 342 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Curved Claw English Pattern Hammer |
| Strike Face Diameter | 28 mm |