Essentials Soldering Drip Mat 240mm x 240mm (47672)
Resists temperatures up to 550°C.
- Fibreglass Fabric
- Heat Resistant up to 550°C
View all: Essentials Solder, Mats & Acc
Resists temperatures up to 550°C.
- Fibreglass Fabric
- Heat Resistant up to 550°C
View all: Essentials Solder, Mats & Acc
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Fabric Description | Fibreglass Fabric |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Heat Resistant Temperature | 550 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 240 mm |
| Product Thickness | 1 mm |
| Product Type | Soldering Drip Mat |
| Product Width | 240 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |