Essentials Side-Welded Zinc-Plated Link Chain 8mm x 2.5m (456HM)
Heavy duty welded chain. Suitable for a variety of applications such as securing items and lifting heavy loads. Easy to use and requires minimal effort to install.
- Zinc-Plated Steel Construction
- Safe Working Load: 400kg
- Internal Link (W x L): 16mm x 32mm
- Abrasion & Corrosion-Resistant
- For Internal & External Use
View all: Essentials Chains
Heavy duty welded chain. Suitable for a variety of applications such as securing items and lifting heavy loads. Easy to use and requires minimal effort to install.
- Zinc-Plated Steel Construction
- Safe Working Load: 400kg
- Internal Link (W x L): 16mm x 32mm
- Abrasion & Corrosion-Resistant
- For Internal & External Use
View all: Essentials Chains
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Zinc-Plated |
| Construction Material (Ironmongery) | Steel |
| External Length | 48 mm |
| External Width | 32 mm |
| Internal Length | 32 mm |
| Internal Width | 16 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 400 kg |
| Overall Length | 2.5 m |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Link Chain |
| Resistant Type | Abrasion & Corrosion-Resistant |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |