Essentials Semi-Framed Chrome Bath Screen Reversible 815mm x 1400mm (803AA)
Reversible semi-framed bath shower screen made from 6mm toughened safety glass. Features chrome hinged flipper panel to prevent splash-out, and pivot swing. Adjustable up to 10mm for out of true walls.
- Semi-Framed Hinged Square Panel
- Clear 6mm Toughened Safety Glass
- 10mm Adjustment
- 1 Year Guarantee
- L-Shaped Design
- Flipper Return Panel Prevents Splash-Out
View all: Unbranded Shower Screens
Reversible semi-framed bath shower screen made from 6mm toughened safety glass. Features chrome hinged flipper panel to prevent splash-out, and pivot swing. Adjustable up to 10mm for out of true walls.
- Semi-Framed Hinged Square Panel
- Clear 6mm Toughened Safety Glass
- 10mm Adjustment
- 1 Year Guarantee
- L-Shaped Design
- Flipper Return Panel Prevents Splash-Out
View all: Unbranded Shower Screens
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Frame Type | Semi-Framed |
| Handed | Reversible |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Essentials |
| Mounting Adjustment | 10mm Adjustment |
| No. of Panels | Double-Panel |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 1400 mm |
| Product Type | Bath Screen |
| Product Width | 815 mm |
| Shower Cubicles Glass Type | 6mm Toughened Safety Glass |
| Shower Screen Shape | Square |
| Shower Screen Type | Hinged |
| Total Product Weight | 22 kg |
| Transparency | Clear |
| z1 - UK Manufacturer Name | PJH |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PJH House, Lomax Way, Bolton, Greater Manchester, BL51FQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | qs@pjh.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Globe Union Germany GmbH & Co.KG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Dreherstrabe, Unna, KG59425, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technicaluk@globeunion.eu |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode