Essentials Pop-Up Garden Bag 690 x 560mm 170Ltr (10171)
Receptacle with carrying handles, for light garden waste, leaves and lawn clippings. Made from a durable Nylon. Folds flat for easy storage.
- Nylon Construction
- Durable
- Folds Flat for Storage
View all: Essentials Garden Waste Bags
Receptacle with carrying handles, for light garden waste, leaves and lawn clippings. Made from a durable Nylon. Folds flat for easy storage.
- Nylon Construction
- Durable
- Folds Flat for Storage
View all: Essentials Garden Waste Bags
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Construction Material (Landscaping) | Nylon |
| Litre Capacity | 170 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 690 mm |
| Product Type | Pop-Up Garden Bag 690 x 560mm |
| Product Width | 560 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |