Essentials Framed Rectangular In-Fold Shower Door Chrome 800mm x 1850mm (622AA)
Framed shower enclosure infold door with chrome profile. Made from 6mm clear safety toughened glass with easy-clean glass treatment. Can be added to any Essentials side panel to make a 2-sided enclosure. Ideal for compact spaces.
- Framed Reversible In-Fold Shower Door
- Door Height: 1850mm
- 6mm Clear Toughened Safety Glass
- 770-790mm Corner & 770-810mm Recess Adjustability
- Easy to Install
- Non-Removable Door
- Model No:
- 1 Year Guarantee
- Ideal for Compact Spaces
View all: Unbranded Shower Enclosures
Framed shower enclosure infold door with chrome profile. Made from 6mm clear safety toughened glass with easy-clean glass treatment. Can be added to any Essentials side panel to make a 2-sided enclosure. Ideal for compact spaces.
- Framed Reversible In-Fold Shower Door
- Door Height: 1850mm
- 6mm Clear Toughened Safety Glass
- 770-790mm Corner & 770-810mm Recess Adjustability
- Easy to Install
- Non-Removable Door
- Model No:
- 1 Year Guarantee
- Ideal for Compact Spaces
View all: Unbranded Shower Enclosures
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Colour | Chrome |
| Door Entry Width | 620 mm |
| Enclosure Shape | Rectangular |
| Enclosure Type | Door Only |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Frame Type | Framed |
| Installation Type | Easy to Install |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Essentials |
| Mounting Adjustment | 770-790mm Corner & 770-810mm Recess Adjustability |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 1850 mm |
| Product Type | In-Fold Sliding Shower Enclosure Door |
| Shower Cubicle Width | 800 mm |
| Shower Cubicles Glass Type | 6mm Clear Toughened Safety Glass |
| Shower Door Type | In-Fold Door |
| Shower Enclosure Door Type | In-Fold Shower Door |
| Shower Tray Supplied | Shower Tray Sold Separately |
| Total Product Weight | 24.3 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | PJH |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PJH House, Lomax Way, Bolton, Greater Manchester, BL51FQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | qs@pjh.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Globe Union Germany GmbH & Co.KG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Dreherstrabe, Unna, KG59425, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technicaluk@globeunion.eu |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode