Essentials Eye Bolts Stainless Steel 8mm x 80mm 5 Pack (93721)
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bolt Size | M8 |
| Brand | Essentials |
| Construction Material (Fixings) | Stainless Steel |
| Drill Size | 8.5 mm |
| Eyelet Diameter (External) | 33 mm |
| Eyelet Diameter (Internal) | 20 mm |
| Fixings Finish | Zinc-Plated |
| Fixings Head Type | Bent |
| Fixings Product Type | Eye Bolts |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Length of Thread | 53 mm |
| Load Rated | Load-Rated |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Nuts Supplied | Nuts Supplied |
| Overall Length | 118 mm |
| Pack Size | 5 |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Product Diameter | 8 mm |
| Product Length | 80 mm |
| Product Type | Eye Bolts |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Screw Thread Type | Coarse Thread |
| Shank Length | 27 mm |
| Suitable Material Thickness | 67 mm |
| Thread Length | Partially Threaded |
| Thread Pitch | 1.45 mm |
| Thread Size | 7.73 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hiatt Hardware (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 106 Elkington Street, Birmingham, West Midlands, B6 4SL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Hiatt Hardware (UK) Ltd, 106 Elkington Street, Birminham. B6 4SL |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Ground Floor, 71 Lower Baggot Street, Dublin, County Dublin, DO2 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Authorised Rep Compliance Ltd, Ground Floor, 7 Lower Baggot Street, Dublin. DO2 P593 Ireland |
Product Contents
Eye bolts (5), nuts (5) and washers (5).