Essentials Claw Hammer 16oz (0.45kg) (9587V)
Textured soft-grip handle and tubular steel shaft.
- Drop-Forged & Heat-Treated Carbon Steel Head
- Tubular Steel Soft-Grip Handle
- 30mm Dual Hardness Faces
View all: Essentials Hammers
Textured soft-grip handle and tubular steel shaft.
- Drop-Forged & Heat-Treated Carbon Steel Head
- Tubular Steel Soft-Grip Handle
- 30mm Dual Hardness Faces
View all: Essentials Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Hammer & Axes Handle Type | Tubular Steel |
| Hammer & Axes Product Type | Claw |
| Head Weight (Band) | 15-19oz |
| Head Weight (Imperial) | 16 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.45 kg |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 335 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Claw Hammer |
| Strike Face Diameter | 30 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |