Essentials Caution A-Frame Safety Sign 600mm x 290mm (921AK)
This Essentials Caution A-frame sign provides immediate visual warnings for potential hazards across various work environments. Constructed from durable 2mm polypropylene, the high-visibility yellow sign ensures clear alerts. It is ideal for rapid deployment in busy workplaces, or public access areas, enhancing site safety for all personnel. The practical foldable design allows for quick setup and compact storage, making it a reliable and portable safety solution for trade professionals and facilities managers needing efficient caution signage.
- 2mm Polypropylene Construction
- Bright Yellow Colour for Clear Warning
- Easy To Use & Handle
- Quick Deployment & Instant Placement
- Foldable Design & Space-Saving Storage
- Lightweight Frame & Effortless Transportation
View all: Essentials Safety Signs
This Essentials Caution A-frame sign provides immediate visual warnings for potential hazards across various work environments. Constructed from durable 2mm polypropylene, the high-visibility yellow sign ensures clear alerts. It is ideal for rapid deployment in busy workplaces, or public access areas, enhancing site safety for all personnel. The practical foldable design allows for quick setup and compact storage, making it a reliable and portable safety solution for trade professionals and facilities managers needing efficient caution signage.
- 2mm Polypropylene Construction
- Bright Yellow Colour for Clear Warning
- Easy To Use & Handle
- Quick Deployment & Instant Placement
- Foldable Design & Space-Saving Storage
- Lightweight Frame & Effortless Transportation
View all: Essentials Safety Signs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Construction Material (Safety) | Polypropylene |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 600 mm |
| Product Length | 290 mm |
| Product Thickness | 2 mm |
| Product Type | Caution A-Frame Safety Sign |
| Safety Sign Product Type | Caution |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM , Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |