Essentials 10A IEC C13 Power Cord 2m (481CU)
The Essentials 2m 10A IEC power cord is designed for equipment that generates higher heat, like network hardware and specialist electronics. A round black PVC sheath provides durability and flexibility for daily professional use where elevated temperature performance is required.
- Black PVC Cable
- High-Temperature Power Lead
- Fused 10A UK Mains Cable
View all: Essentials PC Leads
The Essentials 2m 10A IEC power cord is designed for equipment that generates higher heat, like network hardware and specialist electronics. A round black PVC sheath provides durability and flexibility for daily professional use where elevated temperature performance is required.
- Black PVC Cable
- High-Temperature Power Lead
- Fused 10A UK Mains Cable
View all: Essentials PC Leads
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 10 A |
| Brand | Essentials |
| Cable End Type | IEC |
| Cable Length | 2 m |
| Cable Profile | Round |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 250 V |
| Product Type | C13 Power Cord |
| Sheath Colour | Black |