Erbauer Straight Shank Brad Point Wood Drill Bit 5mm x 86mm (338PH)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
For precise drilling in hardboard, plywood, chipboard and all natural hard and softwood. Extremely sharp, precision-ground drill tip with centering allows for exact hole positioning. Double-flutes provide efficient chip removal. Designed with a round shank that is compatible with most portable and bench drills.
- Suitable for Soft & Hard Wood
- 5mm Straight Shank
- Steel Self-Centering Tip
- 52mm Working Length
- Fits Any Chuck 10mm or Larger
View all: Erbauer Drill Bits
For precise drilling in hardboard, plywood, chipboard and all natural hard and softwood. Extremely sharp, precision-ground drill tip with centering allows for exact hole positioning. Double-flutes provide efficient chip removal. Designed with a round shank that is compatible with most portable and bench drills.
- Suitable for Soft & Hard Wood
- 5mm Straight Shank
- Steel Self-Centering Tip
- 52mm Working Length
- Fits Any Chuck 10mm or Larger
View all: Erbauer Drill Bits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Drill Bit Type | Brad Point |
| Flute Type | Single-Flute |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 86 mm |
| PTA Shank Type | Straight Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 5 mm |
| Product Type | Drill Bit |
| Shank Type (PTA) | 5mm Straight Shank |
| Suitable Drilling Applications | Wood |
| Suitable Drilling Surface Description | Soft & Hard Wood |
| Tip Material | Steel |
| Tip Type | Self-Centering Tip |
| Working Length | 52 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |