Erbauer Soft Material Scraping Blade 52mm (2497P)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Suitable for removing soft carpet adhesive residues, paint residues and silicon joints. Compatible with most multi-cutter power tools.
- Suitable for Soft Material
- Adaptor & Fixing Pin Connection
- Quick-Change Fitting
View all: Erbauer Multi Tool Blades
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 2 | £6.99 | - |
| 3 + | £6.29 | Save 10% |
Suitable for removing soft carpet adhesive residues, paint residues and silicon joints. Compatible with most multi-cutter power tools.
- Suitable for Soft Material
- Adaptor & Fixing Pin Connection
- Quick-Change Fitting
View all: Erbauer Multi Tool Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Thickness | 0.8 mm |
| Blade Width (Imperial) | 2 " |
| Blade Width (Metric) | 52 mm |
| Brand | Erbauer |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Multi-Tool Accessory Function | Scraping |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Multi-Cutter Scraping Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Soft Material |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |