Erbauer Multi-Material Triangle Shank Adjustable Holesaws with Cowl 40-200mm (2571V)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
For fast cutting in wood, plastic, plasterboard, aluminium, brass and acrylic sheets. Cowl reduces mess and risk of injury from debris.
- Cuts Aluminium, Brass, Wood, Plastic, Acrylic Sheets & Plasterboard
- 190mm Arbor Length
- 70 Pilot Drill
- 10mm Triangle Shank
- 290mm Cowl
- For Use with 3-Jaw Chuck Machines on Rotary Action
View all: Erbauer Hole Saws
For fast cutting in wood, plastic, plasterboard, aluminium, brass and acrylic sheets. Cowl reduces mess and risk of injury from debris.
- Cuts Aluminium, Brass, Wood, Plastic, Acrylic Sheets & Plasterboard
- 190mm Arbor Length
- 70 Pilot Drill
- 10mm Triangle Shank
- 290mm Cowl
- For Use with 3-Jaw Chuck Machines on Rotary Action
View all: Erbauer Hole Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Cutting Diameter | 40-200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 30 mm |
| PTA Shank Type | Triangle Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 9 |
| Product Diameter | 290 mm |
| Product Type | Adjustable Holesaws with Cowl |
| Shank Type (PTA) | 10mm Triangle Shank |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Aluminium, Brass, Wood, Plastic, Acrylic Sheets & Plasterboard |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
40-200mm cowl, TCT blades (2), HSS blades (2), TiN-coated HSS pilot drill, chisel-end pilot drill and hex keys (2).