Erbauer Multi-Material Segmented Cutting Blade 89mm (2752V)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Segmented blade for thin cuts in wood and plastic pipe at various angles. Compatible with most multi-cutter power tools.
- Cuts Wood & Plastic
- Adaptor & Fixing Pin Connection
- Thin Cut
- High Carbon Steel Teeth
- Quick-Change Fitting
View all: Erbauer Multi Tool Blades
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 2 | £7.29 | - |
| 3 + | £6.56 | Save 10% |
Segmented blade for thin cuts in wood and plastic pipe at various angles. Compatible with most multi-cutter power tools.
- Cuts Wood & Plastic
- Adaptor & Fixing Pin Connection
- Thin Cut
- High Carbon Steel Teeth
- Quick-Change Fitting
View all: Erbauer Multi Tool Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 89 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 3.5 " |
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Brand | Erbauer |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 22 mm |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Segmented Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Wood & Plastic |
| Teeth Per Inch (TPI) | 21 tpi |
| Type of Cut | Thin Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |