Erbauer Multi-Material Reciprocating Saw Blades 180mm 5 Pack (7345D)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
General purpose saw blades. Ideal for cutting wood with nails, chipboard and GFK up to 150mm.
- Cuts Chipboard, GFK, Wood with Nails & Sheet Metal
- Universal Fitting
- Variable Tooth Pitch
- High-Speed Steel Teeth
View all: Erbauer Reciprocating Saw Blades
General purpose saw blades. Ideal for cutting wood with nails, chipboard and GFK up to 150mm.
- Cuts Chipboard, GFK, Wood with Nails & Sheet Metal
- Universal Fitting
- Variable Tooth Pitch
- High-Speed Steel Teeth
View all: Erbauer Reciprocating Saw Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Fitting Type | Universal Fitting |
| Blade Length (Metric) | 180 mm |
| Blade Material | Steel |
| Blade Thickness | 1.25 mm |
| Brand | Erbauer |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Thickness | 18 mm |
| Pack Size | 5 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Product Type | Reciprocating Saw Blades |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Chipboard, GFK, Wood with Nails & Sheet Metal |
| Teeth Per Inch (TPI) | 6-12 tpi |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |