Erbauer Multi-Material 120 Grit Flap Disc 115mm (4 1/2") x 22.2mm (868JG)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Compatible with most brands of angle grinder including Erbauer. Ideal for rust removal and aggressive surface preparation.
- For Wood & Metal
- Fine Zirconium Grit
- F-Weight Cloth Backing
- Standard Bore
- Type 29 Wheel
- Dry Use Only
View all: Erbauer Flap Discs
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 4 | £4.99 | - |
| 5 + | £4.49 | Save 10% |
Compatible with most brands of angle grinder including Erbauer. Ideal for rust removal and aggressive surface preparation.
- For Wood & Metal
- Fine Zirconium Grit
- F-Weight Cloth Backing
- Standard Bore
- Type 29 Wheel
- Dry Use Only
View all: Erbauer Flap Discs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Backing Weight | F-Weight Cloth Backing |
| Blade Diameter | 115 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 4 1/2 " |
| Brand | Erbauer |
| Compatible Tool Type | Angle Grinders |
| Disc Bore Size | 22.2 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Disc Function | Sanding |
| Disc Type | Type 29 |
| Grit | 120 Grit |
| Grit Material | Zirconium |
| Grit Type | Fine |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 13,200 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Flap Disc |
| Sanding Use Type | Machine |
| Suitable Sanding Material | Wood & Metal |
| Wet or Dry Use | Dry Use Only |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |