Erbauer Masonry Grinding Discs 115mm (4 1/2") x 22.2mm 5 Pack (543PH)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Fast grinding with good wheel life and stock removal rate. Ideal for bevelling and edge grinding.
- For Stone
- Coarse Silicon Carbide Grit
- 6mm Blade Thickness
- Standard Bore
- Type 27 Wheel
- Dry Use Only
- Durable & Long Lasting
View all: Erbauer Grinding Discs
Fast grinding with good wheel life and stock removal rate. Ideal for bevelling and edge grinding.
- For Stone
- Coarse Silicon Carbide Grit
- 6mm Blade Thickness
- Standard Bore
- Type 27 Wheel
- Dry Use Only
- Durable & Long Lasting
View all: Erbauer Grinding Discs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 115 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 4 1/2 " |
| Blade Thickness | 6 mm |
| Brand | Erbauer |
| Compatible Tool Type | Angle Grinders |
| Disc Bore Size | 22.2 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Disc Function | Grinding |
| Disc Type | Type 27 |
| Grit | 24 Grit |
| Grit Material | Silicon Carbide |
| Grit Type | Coarse |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 13,300 rpm |
| Pack Size | 5 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Product Type | Grinding Discs |
| Suitable Grinding Application | Masonry |
| Suitable Grinding Material | Stone |
| Wet or Dry Use | Dry Use Only |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |