Erbauer Fibreglass 2 Step 700mm Folding Step Stool With Platform (161AU)
The Erbauer Fibreglass 2-Step Folding Step Stool with platform provides a secure and stable elevated working position. Its heavy duty non-conductive fibreglass and aluminium construction makes it ideal for electricians and other trades working near electrical installations. This professional-grade step stool supports a maximum static vertical load of 150kg. It features anti-slip feet and treads for enhanced safety, along with a wide top step for comfortable standing space. The double-sided design offers versatile access for various tasks.
- Closed to Max. Open Height: 0.78 - 0.69m
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- Anti-Slip Feet & Treads
- Heavy Duty Non-Conductive Fibreglass & Aluminium Structure
- Double-Sided Step Stool for Versatile Access
- Wide Top Step Provides Added Standing Space
- Professional Use Suitable for Trade Applications
- Durable Construction Ensures Long-Lasting Performance
- Folding Design for Compact Storage & Transport
- 1 Year Guarantee
View all: Erbauer Step Stools
The Erbauer Fibreglass 2-Step Folding Step Stool with platform provides a secure and stable elevated working position. Its heavy duty non-conductive fibreglass and aluminium construction makes it ideal for electricians and other trades working near electrical installations. This professional-grade step stool supports a maximum static vertical load of 150kg. It features anti-slip feet and treads for enhanced safety, along with a wide top step for comfortable standing space. The double-sided design offers versatile access for various tasks.
- Closed to Max. Open Height: 0.78 - 0.69m
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- Anti-Slip Feet & Treads
- Heavy Duty Non-Conductive Fibreglass & Aluminium Structure
- Double-Sided Step Stool for Versatile Access
- Wide Top Step Provides Added Standing Space
- Professional Use Suitable for Trade Applications
- Durable Construction Ensures Long-Lasting Performance
- Folding Design for Compact Storage & Transport
- 1 Year Guarantee
View all: Erbauer Step Stools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Anti-Slip | Anti-Slip Feet & Treads |
| Brand | Erbauer |
| Closed Depth | 195 mm |
| Closed Height | 0.78 m |
| Closed Height Band | Under 1m |
| Construction Material (Access) | Fibreglass & Aluminium |
| Height of Topmost Step/Platform | 700 mm |
| Ladder Closing Type | Folding |
| Ladder Material | Fibreglass |
| Ladder Product Type | Step |
| Ladder Width | 495 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Height Band | Less Than 1m |
| Max. Open Height | 0.69 m |
| Max. Static Vertical Load | 150 kg |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Ladder |
| Rungs by Section | 1 x 3 |
| Stepladder Product Type | Stool |
| Total Product Weight | 4350 g |
| Tread Count | 2 |