Erbauer ERT1028GBL 36V 1 x 4.0/8.0Ah Li-Ion EXT Brushless Cordless Blower (179YY)
Brushless cordless blower delivers maximum efficiency, durability and performance. Offers ergonomic precision control with variable speed options including a boost button. Powered by the Erbauer EXT dual voltage battery, ensuring seamless compatibility and flexibility across different tools.
- 1 x 4.0/8.0Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- Airflow Volume: 1,200m³/hr
- Airflow Speed: 155mph
- Sound Level: 96dBA
- Vibration Level: 0.6m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: Erbauer Blowers & Garden Vacs
Brushless cordless blower delivers maximum efficiency, durability and performance. Offers ergonomic precision control with variable speed options including a boost button. Powered by the Erbauer EXT dual voltage battery, ensuring seamless compatibility and flexibility across different tools.
- 1 x 4.0/8.0Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- Airflow Volume: 1,200m³/hr
- Airflow Speed: 155mph
- Sound Level: 96dBA
- Vibration Level: 0.6m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: Erbauer Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 155 mph |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0/8.0 Ah |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 60 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | ERT1028GBL |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Type | Blower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 0800 078 9647 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 96 dBA |
| Tool Weight with Battery | 3.3 kg |
| Vibration Level | 0.6 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
Product Contents
ERT1028GBL blower, nozzle, 18/36V battery (4.0/8.0Ah) and charger.