Erbauer ERT1027GHT 60cm 36V 1 x 3.0/6.0Ah Li-Ion EXT Brushless Cordless Hedge Trimmer (228YY)
Brushless cordless hedge trimmer delivers enhanced battery, improved performance and extended tool life. Engineered for efficiency, with optimal and precise cutting, using 65cm lasercut diamond-ground blades. Features a comfortable rotating rear handle for easy angled trimming. Includes blade tip protector to prevent damage when working on hard surfaces. Powered by the Erbauer EXT dual voltage battery, ensuring compatibility across voltages.
- 60cm Blade
- 1 x 3.0/6.0Ah Li-Ion Battery
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 30mm Cutting Capacity
- 36V
- 40min Charge Time
View all: Erbauer Hedge Trimmers
Brushless cordless hedge trimmer delivers enhanced battery, improved performance and extended tool life. Engineered for efficiency, with optimal and precise cutting, using 65cm lasercut diamond-ground blades. Features a comfortable rotating rear handle for easy angled trimming. Includes blade tip protector to prevent damage when working on hard surfaces. Powered by the Erbauer EXT dual voltage battery, ensuring compatibility across voltages.
- 60cm Blade
- 1 x 3.0/6.0Ah Li-Ion Battery
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 30mm Cutting Capacity
- 36V
- 40min Charge Time
View all: Erbauer Hedge Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 3.0/6.0 Ah |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 40 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 60 cm |
| Cutting Capacity | 30 mm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Standard |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | ERT1027GHT |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Length | 110 cm |
| Product Type | Hedge Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 0800 078 9647 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 4.3 kg |
| Vibration Level | 2.8 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
ERT1027GHT hedge trimmer, 18/36V battery (6.0/3.0Ah) and 12A charger.