Erbauer ERT1026GBC 36V Li-Ion EXT Brushless Cordless Brush Cutter & Grass Trimmer - Bare (194YY)
Cordless 2-in-1 brush cutter and grass trimmer with brushless motor offers enhanced battery efficiency, performance and tool life. Versatile design with a 38cm cutting width for precise trimming and 25cm steel tri-blade ideal for clearing dense vegetation. Grass trimmer features Tecomec quick line replacement spool with easy wind technology. Includes 2mm twisted nylon line which can be released quickly by simply tapping on the ground to bump the feed. Compatible with the Erbauer EXT dual voltage battery (sold separately).
- Line & Blade Heads
- Loop Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Grass Trimmers
Cordless 2-in-1 brush cutter and grass trimmer with brushless motor offers enhanced battery efficiency, performance and tool life. Versatile design with a 38cm cutting width for precise trimming and 25cm steel tri-blade ideal for clearing dense vegetation. Grass trimmer features Tecomec quick line replacement spool with easy wind technology. Includes 2mm twisted nylon line which can be released quickly by simply tapping on the ground to bump the feed. Compatible with the Erbauer EXT dual voltage battery (sold separately).
- Line & Blade Heads
- Loop Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Brushcutter |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Line & Blade Heads |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 173 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2 mm |
| Brushless | Brushless |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 38 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Loop Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | ERT1026GBC |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Length | 173 cm |
| Product Type | Brush Cutter & Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 0800 078 9647 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 3.5 kg |
| Vibration Level | 2.4 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |