Erbauer ERT1026GBC 36V 1 x 4.0/8.0Ah Li-Ion EXT Brushless Cordless Brush Cutter & Grass Trimmer (453YY)
Cordless 2-in-1 brush cutter and grass trimmer with brushless motor offers enhanced battery efficiency, performance and tool life. Versatile design with a 38cm cutting width for precise trimming and 25cm steel tri-blade ideal for clearing dense vegetation. Grass trimmer features Tecomec quick line replacement spool with easy wind technology. Includes 2mm twisted nylon line which can be released quickly by simply tapping on the ground to bump the feed. Powered by the Erbauer EXT dual voltage battery.
- 1 x 4.0/8.0Ah Li-Ion Battery
- Line & Blade Heads
- 1hr Charge Time
- Loop Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
View all: Erbauer Grass Trimmers
Cordless 2-in-1 brush cutter and grass trimmer with brushless motor offers enhanced battery efficiency, performance and tool life. Versatile design with a 38cm cutting width for precise trimming and 25cm steel tri-blade ideal for clearing dense vegetation. Grass trimmer features Tecomec quick line replacement spool with easy wind technology. Includes 2mm twisted nylon line which can be released quickly by simply tapping on the ground to bump the feed. Powered by the Erbauer EXT dual voltage battery.
- 1 x 4.0/8.0Ah Li-Ion Battery
- Line & Blade Heads
- 1hr Charge Time
- Loop Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
View all: Erbauer Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0/8.0 Ah |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Line & Blade Heads |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 173 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2 mm |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 1 hr |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 38 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Loop Handle |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | ERT1026GBC |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Length | 173 cm |
| Product Type | Brush Cutter & Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 0800 078 9647 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 4.7 kg |
| Vibration Level | 2.4 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
ERT1026GBC brush cutter/grass trimmer, 18/36V dual voltage battery (4.0/8.0Ah) and 12A fast charger.