Erbauer ERI1079SDS 3.1kg 18V 1 x 4.0Ah Li-Ion EXT Brushless Cordless SDS Plus Drill (632YM)
Erbauer EXT 18V horizontal SDS hammer drill featuring V2 brushless motor. Delivers excellent performance and reliability when breaking up concrete or chiseling tiles. Anti-vibration system and side handle offer maximum comfort during extended use, with reduced vibration. Includes 4 functions and an adjustable angle, suitable for any project. Vibration dampening grip. Supplied with 18V battery and charger.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 50min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Chisel Adjustment
- Max. Impact Energy: 2.6J
- Anti-Vibration System
- All-Metal Safety Clutch
- Nylon Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed
View all: Erbauer SDS Drills
Erbauer EXT 18V horizontal SDS hammer drill featuring V2 brushless motor. Delivers excellent performance and reliability when breaking up concrete or chiseling tiles. Anti-vibration system and side handle offer maximum comfort during extended use, with reduced vibration. Includes 4 functions and an adjustable angle, suitable for any project. Vibration dampening grip. Supplied with 18V battery and charger.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 50min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Chisel Adjustment
- Max. Impact Energy: 2.6J
- Anti-Vibration System
- All-Metal Safety Clutch
- Nylon Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed
View all: Erbauer SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 26 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 32 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Charge Time | 50 min |
| Demolition Hammer Impact Energy | 2.6 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Impact Rate | 0-4350 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | ERI1079SDS |
| No Load Speed | 0-980 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| No. of SDS Drill Functions | 4-Function |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Product Length | 420 mm |
| Product Type | SDS Plus Drill |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 3.1 kg |
| Vibration Level | 11.2 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
Product Contents
ERI1079SDS, auxiliary handle, steel depth gauge, 18V battery (4.0Ah), and charger.