Erbauer 5m Tape Measure (371XH)
Robust and built to last. Features rounded belt clip, finger stop and double-sided blade with yellow on top face and white on bottom face to aid visibility. 360° nylon-wrapped for wear-resistance against abrasive materials.
- Bi-Material Case
- Nylon-Coated Carbon Steel Blade
- Metric & Imperial Scales
- Class 2
- 3m Standout Reach
- Impact-Resistant
- Magnetic Hook
View all: Erbauer Tape Measures
Robust and built to last. Features rounded belt clip, finger stop and double-sided blade with yellow on top face and white on bottom face to aid visibility. 360° nylon-wrapped for wear-resistance against abrasive materials.
- Bi-Material Case
- Nylon-Coated Carbon Steel Blade
- Metric & Imperial Scales
- Class 2
- 3m Standout Reach
- Impact-Resistant
- Magnetic Hook
View all: Erbauer Tape Measures
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Nylon-Coated |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 1 " |
| Blade Width (Metric) | 25 mm |
| Brand | Erbauer |
| Case Material | Bi-Material |
| Hook End Description | Magnetic Hook |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Class | Class 2 |
| Measuring Length (Imperial) | 16 ' |
| Measuring Length (Metric) | 5 m |
| Measuring Product Type | Tape Measure |
| Measuring Scales | Metric & Imperial Scales |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Tape Measure |
| Resistant Type | Impact-Resistant |
| Standout Reach | 3 m |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |