Erbauer 20mm Reduction Ring Set 3 Pieces (5594X)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Punched and ground to provide an exact fit. Suitable for use with circular saw blades and compatible with most power tools.
- Inner Bore Size: 10 / 12.75 / 16mm
- Steel Construction
View all: Erbauer Reduction Rings
Punched and ground to provide an exact fit. Suitable for use with circular saw blades and compatible with most power tools.
- Inner Bore Size: 10 / 12.75 / 16mm
- Steel Construction
View all: Erbauer Reduction Rings
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Fixing Type | Push-Fit |
| Inner Bore Size | 10 / 12.75 / 16 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Outer Bore Size | 20 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 3 |
| Product Thickness | 1 mm |
| Product Type | Reduction Ring Set |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
20 x 10, 20 x 12.75 and 20 x 16mm.