ERA 51mm Sash Stops Satin Chrome (3842T)
Can be fitted either in the locked position or in a vent position to stop the window being opened fully. Tamper-resistant, spring-loaded locking barrel. Key required to lock and unlock.
- Tamper-Resistant
View all: ERA Window Locks
Can be fitted either in the locked position or in a vent position to stop the window being opened fully. Tamper-resistant, spring-loaded locking barrel. Key required to lock and unlock.
- Tamper-Resistant
View all: ERA Window Locks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | ERA |
| Colour | Satin Chrome |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 29 mm |
| Product Height | 51 mm |
| Product Type | Sash Stops |
| Product Width | 17 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
Product Contents
2 x receiver plates, bolt, 2 x screws and key.