ERA 3 Lever Chrome Mortice Deadlock 76mm Case - 56mm Backset (21051)
Classically designed, mortice deadlock, which offers additional security for internal doors and outside applications such as sheds. Supplied with 2 keys with over 100 variations.
- Lockable from Either Side
- Suitable for Timber Doors
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- No Handles Required
View all: ERA Mortice Locks
Classically designed, mortice deadlock, which offers additional security for internal doors and outside applications such as sheds. Supplied with 2 keys with over 100 variations.
- Lockable from Either Side
- Suitable for Timber Doors
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- No Handles Required
View all: ERA Mortice Locks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Backset Size (Imperial) | 2 1/4 " |
| Backset Size (Metric) | 56 mm |
| Brand | ERA |
| Case Depth (Imperial) | 3 " |
| Case Depth (Metric) | 76 mm |
| Case Height | 73 mm |
| Case Width | 16 mm |
| Colour | Chrome |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Ironmongery Colour | Chrome |
| Ironmongery Finish | Polished |
| Lock Case Height | 77 mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mortice Lock Type | Deadlock |
| No. Of Keys Supplied | 2 Keys Supplied |
| No. Of Levers | 3 Lever |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Height | 128 mm |
| Plate Width | 22 mm |
| Product Type | Mortice Deadlock |
| Smart Compatibility | Not Smart |
Product Contents
Lock, striker, forend, screws, 2 x keys and 2 x keyhole escutcheons.