Electralite Yate Fixed Fire Rated Downlights Black 10 Pack (210VJ)
The Electralite Yate fixed fire-rated downlights provide reliable general illumination for various indoor environments. These downlights are suitable for both domestic and commercial installations, offering a practical lighting solution for kitchens, hallways, or office areas. Each unit features a robust metal body and a sleek black bezel, ensuring durability and a discreet finish. Fire-rated to 30, 60, and 90 minutes, they enhance safety in properties. Installation is straightforward with a 72mm cut-out and a fast-fit connector, making them efficient for electricians. Requires GU10 bulbs; allowing for choice in light output, and they are supplied in a convenient 10-pack.
- IP20: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulb Required
- Max. Wattage: 7W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 72mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Sleek Black Bezel Finish
- Suitable for Domestic & Commercial Projects
- Durable Metal Body Construction
View all: Electralite Downlights
Sorry, this item is currently out of stock
The Electralite Yate fixed fire-rated downlights provide reliable general illumination for various indoor environments. These downlights are suitable for both domestic and commercial installations, offering a practical lighting solution for kitchens, hallways, or office areas. Each unit features a robust metal body and a sleek black bezel, ensuring durability and a discreet finish. Fire-rated to 30, 60, and 90 minutes, they enhance safety in properties. Installation is straightforward with a 72mm cut-out and a fast-fit connector, making them efficient for electricians. Requires GU10 bulbs; allowing for choice in light output, and they are supplied in a convenient 10-pack.
- IP20: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulb Required
- Max. Wattage: 7W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 72mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Sleek Black Bezel Finish
- Suitable for Domestic & Commercial Projects
- Durable Metal Body Construction
View all: Electralite Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Bezel Colour | Black |
| Body Material | Metal |
| Brand | Electralite |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cut-Out Diameter | 72 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x GU10 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 7 W |
| Model Name | Yate |
| Model No | ELA-27465-MBLK |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 130 mm |
| Product Diameter | 80 mm |
| Product Type | Downlights |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode