Electralite Adjustable Fire Rated Downlights Chrome 10 Pack (191VJ)
These Electralite adjustable fire-rated downlights are designed for safe and efficient indoor lighting installations. Featuring a robust metal body and a sleek chrome bezel, they are suitable for both domestic and commercial projects, such as new builds or renovations in kitchens and living areas. The downlights offer fire protection for 30, 60, and 90 minutes, ensuring safety. Installation is straightforward with a fast-fit connector, and the adjustable design allows for precise light direction. Each pack contains 10 units, requiring GU10 bulbs for a complete lighting solution.
- IP20: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulb Required
- Max. Wattage: 7W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 85mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Sleek Chrome Bezel Finish
- Suitable for Domestic & Commercial Projects
- Durable Metal Body Construction
View all: Electralite Downlights
Sorry, this item is currently out of stock
These Electralite adjustable fire-rated downlights are designed for safe and efficient indoor lighting installations. Featuring a robust metal body and a sleek chrome bezel, they are suitable for both domestic and commercial projects, such as new builds or renovations in kitchens and living areas. The downlights offer fire protection for 30, 60, and 90 minutes, ensuring safety. Installation is straightforward with a fast-fit connector, and the adjustable design allows for precise light direction. Each pack contains 10 units, requiring GU10 bulbs for a complete lighting solution.
- IP20: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulb Required
- Max. Wattage: 7W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 85mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Sleek Chrome Bezel Finish
- Suitable for Domestic & Commercial Projects
- Durable Metal Body Construction
View all: Electralite Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Bezel Colour | Chrome |
| Body Material | Metal |
| Brand | Electralite |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cut-Out Diameter | 85 mm |
| Cut-Out Size Band | 81-110mm |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x GU10 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 7 W |
| Model No | ELA-27466-SCHR |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 130 mm |
| Product Diameter | 95 mm |
| Product Type | Downlights |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode