Electralite 24V Constant Voltage Driver 200W (798VH)
Delivery available to mainland GB only, (offshore and Northern Ireland is not available).
Suitable for use with any compatible LED tape.
- Non-Dimmable
- Short Circuit Protection
- Overload Protection
- IP67
- Max. Ambient Temperature: 40°C
- Max. Case Temperature: 85°C
View all: Electralite LED Drivers
Suitable for use with any compatible LED tape.
- Non-Dimmable
- Short Circuit Protection
- Overload Protection
- IP67
- Max. Ambient Temperature: 40°C
- Max. Case Temperature: 85°C
View all: Electralite LED Drivers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Electralite |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IP67 |
| Input Voltage | 240 V |
| Life Length | 20,000 hours |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Case Temperature | 85 °C |
| Model No | ELA-34305 |
| Output Current | 8.34 A |
| Output Voltage | 24 V |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Length | 260 mm |
| Product Type | Driver |
| Product Width | 58 mm |
| Protection Class | Class II |
| Short Circuit Protection | Short Circuit Protection |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Terminal Description | In-Line Terminals |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode
Returns
Take your unwanted or faulty item(s) to your nearest Screwfix Store. If there is not a Screwfix Store near you, please call us on our freephone number 03330 112 112 to arrange a free collection.