Einhell TE-UC 18/6 Li 18V Li-Ion Power X-Change Cordless Multi Cutter - Bare (859EA)
Einhell TE-UC 18/6 Li - Solo cordless multi cutter offers a versatile solution for efficient material cutting across various trade applications. The robust universal cutter is well-suited for flooring professionals needing to trim carpet and linoleum, or for general workshop tasks involving cardboard and fabric. Cuts materials up to 6mm thick, such as PVC, leather, and textiles with ease, thanks to the pre-mounted self-sharpening blade, which also ensures low maintenance. Precision is enhanced by an integrated cutting line indicator and a bright LED light, providing optimal visibility. An ergonomic handle with soft grip and a lock-on switch contribute to comfortable, fatigue-free operation. Member of the Power X‑Change family, allowing the cutter to be used in combination with any battery or charger from the system. Battery and charger sold separately.
- Cuts PVC, Carpet, Cardboard, Leather & Fabrics
- Self-Sharpening
- Lock-On Switch
- Overload Protection
- Replaceable Brushes
- A member of the Power X‑Change family
- For effortless cutting of up to 6 mm thick cardboard, textiles etc.
- Switch with locking function for convenient continuous operation
- Low maintenance due to self-sharpening blade
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Bare Units
Einhell TE-UC 18/6 Li - Solo cordless multi cutter offers a versatile solution for efficient material cutting across various trade applications. The robust universal cutter is well-suited for flooring professionals needing to trim carpet and linoleum, or for general workshop tasks involving cardboard and fabric. Cuts materials up to 6mm thick, such as PVC, leather, and textiles with ease, thanks to the pre-mounted self-sharpening blade, which also ensures low maintenance. Precision is enhanced by an integrated cutting line indicator and a bright LED light, providing optimal visibility. An ergonomic handle with soft grip and a lock-on switch contribute to comfortable, fatigue-free operation. Member of the Power X‑Change family, allowing the cutter to be used in combination with any battery or charger from the system. Battery and charger sold separately.
- Cuts PVC, Carpet, Cardboard, Leather & Fabrics
- Self-Sharpening
- Lock-On Switch
- Overload Protection
- Replaceable Brushes
- A member of the Power X‑Change family
- For effortless cutting of up to 6 mm thick cardboard, textiles etc.
- Switch with locking function for convenient continuous operation
- Low maintenance due to self-sharpening blade
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Bare Units
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Circular Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Cutting Capacity | 6 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TE-UC 18/6 Li |
| No Load Speed | 400 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Height | 64 mm |
| Product Length | 250 mm |
| Product Type | Multi Cutter |
| Sound Pressure Level | 62 dBA |
| Switch Type | Lock-On Switch |
| Tool Weight without Battery | 0.53 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
TE-UC 18/6 Li with pre-mounted blade.