Einhell TE-HD 18/20 Li 3.35kg 18V 1 x 4.0Ah Li-Ion Power X-Change Cordless SDS+ Drill (351EA)
Powerful and versatile Einhell TE-HD 18/20 Li cordless rotary hammer drill designed for demanding drilling and chiselling tasks on site. Combines 4 functions to allow for hammer drilling, standard drilling, and chiselling with or without rotation stop, making it suitable for electricians, plumbers, and general builders working with concrete, wood, and metal. A pneumatic hammer mechanism delivers 1.8 joules of impact energy for efficient material removal. Provides a maximum impact rate of 4750rpm-1 at a max. idle speed of 1200rpm. Speed control electronics ensure optimal performance across different applications and materials, and the individually adjustable bit stop aids precision drilling. Features an ergonomic design with soft grip surfaces and an additional handle for secure handling, even when drilling into stubborn materials. An LED light provides optimal illumination of the work area. Member of the Power X‑Change family, allowing the drill to be used in combination with any battery or charger from the system. Supplied with a 4.0Ah Power X-Change battery, charger, and E-Box Basic M42.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 75min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Chisel Adjustment
- Max. Impact Energy: 1.8J
- No Anti-Vibration System
- Safety Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed
View all: Einhell SDS Drills
Powerful and versatile Einhell TE-HD 18/20 Li cordless rotary hammer drill designed for demanding drilling and chiselling tasks on site. Combines 4 functions to allow for hammer drilling, standard drilling, and chiselling with or without rotation stop, making it suitable for electricians, plumbers, and general builders working with concrete, wood, and metal. A pneumatic hammer mechanism delivers 1.8 joules of impact energy for efficient material removal. Provides a maximum impact rate of 4750rpm-1 at a max. idle speed of 1200rpm. Speed control electronics ensure optimal performance across different applications and materials, and the individually adjustable bit stop aids precision drilling. Features an ergonomic design with soft grip surfaces and an additional handle for secure handling, even when drilling into stubborn materials. An LED light provides optimal illumination of the work area. Member of the Power X‑Change family, allowing the drill to be used in combination with any battery or charger from the system. Supplied with a 4.0Ah Power X-Change battery, charger, and E-Box Basic M42.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 75min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Chisel Adjustment
- Max. Impact Energy: 1.8J
- No Anti-Vibration System
- Safety Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed
View all: Einhell SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Masonry | 20 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 30 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 75 min |
| Demolition Hammer Impact Energy | 1.8 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Impact Rate | 4750 bpm |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TE-HD 18/20 Li |
| No Load Speed | 1300 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| No. of SDS Drill Functions | 4-Function |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 361 mm |
| Product Type | SDS+ Drill |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 3.35 kg |
| Vibration Level | 12.604 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
TE-HD 18/20 Li, 4.0Ah Power X-Change battery, charger and E-Box Basic M42.