Einhell TE-DY 18 Li-Solo 18V Li-Ion Power X-Change Cordless Drywall Screwdriver - Bare (750TJ)
Compact, lightweight cordless drywall screwdriver works with power and precision. Features adjustable depth stop, user-friendly integrated pressure coupling, LED worklight and ergonomic Softgrip surfaces. Continuous operation setting provides low-fatigue operation, and the magnetic bit holder allows fast bit change. Requires 1x 18V Einhell Power X-Change rechargeable battery.
- Uses 3.9mm Drywall Screws
- Fixed Depth
- Variable Speed
- Soft-Grip Handle
- Replaceable Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Electric Screwdrivers
Compact, lightweight cordless drywall screwdriver works with power and precision. Features adjustable depth stop, user-friendly integrated pressure coupling, LED worklight and ergonomic Softgrip surfaces. Continuous operation setting provides low-fatigue operation, and the magnetic bit holder allows fast bit change. Requires 1x 18V Einhell Power X-Change rechargeable battery.
- Uses 3.9mm Drywall Screws
- Fixed Depth
- Variable Speed
- Soft-Grip Handle
- Replaceable Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Electric Screwdrivers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Drill Drivers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Screw Diameter | 4 mm |
| Model No | TE-DY 18 Li-Solo |
| No Load Speed | 0-4000 m/min |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Drywall Screwdriver |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 0.99 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |
Product Contents
TE-DY 18 Li-Solo, belt clip and carry case.