Einhell TC-SS 406 E 406mm Electric Scroll Saw 230V (297EA)
Einhell TC-SS 406 E 406mm electric scroll saw designed for intricate cutting tasks. The scroll saw features a 120W brush motor to provide reliable power with a maximum cutting height of 50mm, while variable speed control allows optimal adaptation to different workpieces. Ideal for model making, craft projects, and detailed joinery, the tool offers versatility for various materials. The robust steel work table can be tilted up to 47°, enabling accurate angled cuts. An integrated blower supports precise cuts by ensuring a clear view of the cutting line, and a 36mm dust extraction facility supports connection of an Einhell wet/dry vacuum cleaner to keep the workspace clean. The compact design allows for flexible, mobile use, and the scroll saw can also be screwed to a workbench. A clamping device enables fast, easy blade change. Both pin-end and circular saw blades are suitable for use with the scroll saw. Supplied with 2 x saw blades and a suction adaptor.
- 120W Brush Motor
- Variable Speed
- Max. Cut Depth: 50mm
- Table Tilt: 0-47°
- Dust Extraction Facility
- Aluminium Table
- Without Work Light
- Replaceable Carbon Brushes
- Secure Stand & Stable Operation
- Workpiece Holder for Safe & Precise Cuts
View all: Einhell Scroll Saws
Einhell TC-SS 406 E 406mm electric scroll saw designed for intricate cutting tasks. The scroll saw features a 120W brush motor to provide reliable power with a maximum cutting height of 50mm, while variable speed control allows optimal adaptation to different workpieces. Ideal for model making, craft projects, and detailed joinery, the tool offers versatility for various materials. The robust steel work table can be tilted up to 47°, enabling accurate angled cuts. An integrated blower supports precise cuts by ensuring a clear view of the cutting line, and a 36mm dust extraction facility supports connection of an Einhell wet/dry vacuum cleaner to keep the workspace clean. The compact design allows for flexible, mobile use, and the scroll saw can also be screwed to a workbench. A clamping device enables fast, easy blade change. Both pin-end and circular saw blades are suitable for use with the scroll saw. Supplied with 2 x saw blades and a suction adaptor.
- 120W Brush Motor
- Variable Speed
- Max. Cut Depth: 50mm
- Table Tilt: 0-47°
- Dust Extraction Facility
- Aluminium Table
- Without Work Light
- Replaceable Carbon Brushes
- Secure Stand & Stable Operation
- Workpiece Holder for Safe & Precise Cuts
View all: Einhell Scroll Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bevel Angles | 0-47 ° |
| Blade Length | 127 mm |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 3 m |
| Corded Tool Weight | 9.3 kg |
| Cutting Depth Capacity | 50 mm |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cut Depth | 50 mm |
| Max. Cutting Width | 406 mm |
| Model No | TC-SS 406 E |
| No Load Speed | 1600 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 120 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Depth | 608 mm |
| Product Height | 339 mm |
| Product Type | Scroll Saw |
| Product Width | 275 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Scroll Blade Connection | Pinless |
| Table Tilt Range | 0-47 ° |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
TC-SS 406 E, 2 blades and suction adaptor.