BUNDLE DEALSAVE 50% on Einhell Charger & Battery Kit when brought with selected Einhell Professional Productsview product details
Einhell GP-LB 18/200 Li E-Solo 18V Li-Ion Power X-Change Brushless Cordless Leaf Blower - Bare (698FC)
This product is supplied without battery and charger.
Brushless motor with axial impeller technology. Features an electronic control system with a multi-step LED. Also includes a robust metal ring at the end of the tube. Removable blower tube can be fitted without tools. Requires 1 x 18V Einhell Power X-Change rechargeable battery (sold separately).
- Airflow Volume: 670m³/hr
- Airflow Speed: 124mph
- Sound Level: 87.46dBA
- Vibration Level: 2.03m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Blowers & Garden Vacs
Brushless motor with axial impeller technology. Features an electronic control system with a multi-step LED. Also includes a robust metal ring at the end of the tube. Removable blower tube can be fitted without tools. Requires 1 x 18V Einhell Power X-Change rechargeable battery (sold separately).
- Airflow Volume: 670m³/hr
- Airflow Speed: 124mph
- Sound Level: 87.46dBA
- Vibration Level: 2.03m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 124 mph |
| Bare Unit Product Type | Blower |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushless |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GP-LB 18/200 Li E-Solo |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Leaf Blower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 87.46 dBA |
| Tool Weight without Battery | 2.16 kg |
| Vibration Level | 2.03 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |