Einhell GE-LE 18/190 Li-Solo 18V Li-Ion Power X-Change Cordless Edge Trimmer - Bare (367YN)
Cordless lawn edge cutter with 3-stage depth adjustment. Double-sided cutting blade provides accurate edge cuts, while the rollers at the front and rear enable precise work progress. Features knife protection cap, soft grip and adjustable additional handle for enhanced safety and comfort. Split shaft offers easy transport and space-saving storage. Part of the smart Power X-Change family, requiring 1 x 18V battery (sold separately).
- Blade Head
- Adjustable Handle
- Edging Facility
- Telescopic Shaft
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Grass Trimmers
Cordless lawn edge cutter with 3-stage depth adjustment. Double-sided cutting blade provides accurate edge cuts, while the rollers at the front and rear enable precise work progress. Features knife protection cap, soft grip and adjustable additional handle for enhanced safety and comfort. Split shaft offers easy transport and space-saving storage. Part of the smart Power X-Change family, requiring 1 x 18V battery (sold separately).
- Blade Head
- Adjustable Handle
- Edging Facility
- Telescopic Shaft
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Grass Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Blade Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 1226 mm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2.5 mm |
| Brushless | Brushed |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 29.5-38 mm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Handle Type | Adjustable Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | GE-LE 18/190 Li-Solo |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 1570 mm |
| Product Type | Edge Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 3.05 kg |
| Vibration Level | 1.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |