Einhell GE-CT 18 Li 3411219 18V 1 x 2.5Ah Li-Ion Power X-Change Cordless Grass Trimmer (814CY)
Powerful grass trimmer with a +/- 90° rotatable motor head that can tilt to 5 positions. Ideal for well-maintained lawn care in hard-to-reach areas of the garden. Features Flowerguard protection, adjustable telescopic guide bar, battery level indicator with 3 LEDs and integrated blade compartment in handle. Supplied with 20 plastic blades alongside 2.5 Ah Power X-Change battery and charging device. Part of the Power X-Change family.
- 1 x 2.5Ah Li-Ion Battery
- Blade Head
- 50min Charge Time
- Soft-Grip Handle
- Edging Facility
- Telescopic Shaft
- 1 Year Guarantee
View all: Einhell Grass Trimmers
Powerful grass trimmer with a +/- 90° rotatable motor head that can tilt to 5 positions. Ideal for well-maintained lawn care in hard-to-reach areas of the garden. Features Flowerguard protection, adjustable telescopic guide bar, battery level indicator with 3 LEDs and integrated blade compartment in handle. Supplied with 20 plastic blades alongside 2.5 Ah Power X-Change battery and charging device. Part of the Power X-Change family.
- 1 x 2.5Ah Li-Ion Battery
- Blade Head
- 50min Charge Time
- Soft-Grip Handle
- Edging Facility
- Telescopic Shaft
- 1 Year Guarantee
View all: Einhell Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.5 Ah |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Blade Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 975 mm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2 mm |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 50 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 24 cm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | GE-CT 18 Li |
| Model No | 3411219 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 975 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01516491500 |
| Tool Weight with Battery | 2.25 kg |
| Vibration Level | 5.8 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Merseyside, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
GE-CT 18 Li and plastic blades (20).