Einhell GE-CS 18 Li-Solo 18V Li-Ion Power X-Change Cordless Chain Sharpener - Bare (834FC)
Cordless chain saw sharpener for restoration of standard chainsaw cutting edges without excessive abrasion. Removes the need to buy a new chain. Features depth stop to protect chain from excessive material removal. Angle gauge and chain tensioner ensure chain is ideally positioned for fast, precision grinding. Requires 1 x 18V Einhell Power X-Change rechargeable battery (sold separately).
- Sharpens 0-35⁰ Angles
- Hand-Operated Clamping
- Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Chainsaw Sharpeners
Cordless chain saw sharpener for restoration of standard chainsaw cutting edges without excessive abrasion. Removes the need to buy a new chain. Features depth stop to protect chain from excessive material removal. Angle gauge and chain tensioner ensure chain is ideally positioned for fast, precision grinding. Requires 1 x 18V Einhell Power X-Change rechargeable battery (sold separately).
- Sharpens 0-35⁰ Angles
- Hand-Operated Clamping
- Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Chainsaw Sharpeners
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Chainsaw Chain Grinder |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushed |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Hertz (Hz) | 50-60 Hz |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 6500 rpm |
| Model No | GE-CS 18 Li-Solo |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Chain Sharpener |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Sharpening Angles | 0-35⁰ |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 1.68 kg |
| Wheel Diameter (Imperial) | 7,08 " |
| Wheel Diameter (Metric) | 108 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |