Einhell GC-ET 4530 450W 230V Corded Grass Trimmer (265YN)
Powerful electric lawn trimmer in high-quality, impact-resistant plastic construction. Motor head can be rotated 180° and has 4 tilt positions for trimming edges and vertical surfaces. Stepless telescopic aluminium guide bar with adjustable auxiliary handle offers comfortable two-handed working. Edge roller enables precise steering, and double thread cut provides clean cuts. Features flowerguard, automatic thread feed, and protective shroud. Mains cable includes strain relief, protecting against wear and damage.
- 450W
- Auto-Feed Head
- 1 Year Guarantee
- Adjustable Handle
- Telescopic Shaft
- Edging Facility
View all: Einhell Grass Trimmers
Powerful electric lawn trimmer in high-quality, impact-resistant plastic construction. Motor head can be rotated 180° and has 4 tilt positions for trimming edges and vertical surfaces. Stepless telescopic aluminium guide bar with adjustable auxiliary handle offers comfortable two-handed working. Edge roller enables precise steering, and double thread cut provides clean cuts. Features flowerguard, automatic thread feed, and protective shroud. Mains cable includes strain relief, protecting against wear and damage.
- 450W
- Auto-Feed Head
- 1 Year Guarantee
- Adjustable Handle
- Telescopic Shaft
- Edging Facility
View all: Einhell Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Einhell |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Auto-Feed Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 60 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 1.4 mm |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 10 m |
| Corded Tool Weight | 2.4 kg |
| Corded or Cordless | Corded |
| Cutting Width | 30 cm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Handle Type | Adjustable Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GC-ET 4530 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 450 W |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Length | 1010 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0151 649 1500 |
| Vibration Level | 1.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
Grass trimmer, guard hood, edge guide, spools (3) and screws (4).