Einhell GC-CT 18/2411 Li P Kit UK 18V 1 x 2.0Ah Li-Ion Power X-Change Cordless Grass Trimmer (299EH)
The Einhell GC-CT 18/2411 Li P Kit is an 18V cordless grass trimmer designed for precise lawn care and garden maintenance. Ideal for accessing hard-to-reach areas and perfecting lawn edges, this tool operates with an 18V 2.0Ah Li-Ion Power X-Change battery, offering interchangeable use across the Einhell range. Its 180° rotatable motor head enables effortless trimming on vertical surfaces, while the lightweight, ergonomic design and soft-grip additional handle ensure comfortable, controlled operation. Constructed with robust plastic, it promises durability and includes 20 plastic blades for immediate use, making it a reliable solution for professional landscaping and domestic garden tasks.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- Blade Head
- 40min Charge Time
- Soft-Grip Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
- 180° Rotatable Motor Head For Vertical Surfaces/Lawn Edges
- Additional Handle for Safe 2-Hand Guidance
View all: Einhell Grass Trimmers
The Einhell GC-CT 18/2411 Li P Kit is an 18V cordless grass trimmer designed for precise lawn care and garden maintenance. Ideal for accessing hard-to-reach areas and perfecting lawn edges, this tool operates with an 18V 2.0Ah Li-Ion Power X-Change battery, offering interchangeable use across the Einhell range. Its 180° rotatable motor head enables effortless trimming on vertical surfaces, while the lightweight, ergonomic design and soft-grip additional handle ensure comfortable, controlled operation. Constructed with robust plastic, it promises durability and includes 20 plastic blades for immediate use, making it a reliable solution for professional landscaping and domestic garden tasks.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- Blade Head
- 40min Charge Time
- Soft-Grip Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
- 180° Rotatable Motor Head For Vertical Surfaces/Lawn Edges
- Additional Handle for Safe 2-Hand Guidance
View all: Einhell Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Blade Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 850 mm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2 mm |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 40 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 24 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | GC-CT 18/2411 Li P Kit UK |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 850 mm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01516491500 |
| Tool Weight with Battery | 2.4 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Germany |
Product Contents
20 x plastic blades, 2.0 Ah PXC battery, and charger.