Einhell GC-CM 36/46 S Li BL 36V 2 x 4.0Ah Li-Ion Power X-Change Brushless Cordless 46cm Lawn Mower (539EY)
The Einhell GC-CM 36/46 S Li BL 36V cordless lawn mower provides efficient garden maintenance for properties across the UK. This robust 46cm rotary mower is ideal for domestic lawns up to 500m², offering powerful, sustained cutting thanks to its 36V Twin-Pack technology and brushless motor, ensuring longer runtimes and durability. Features include a 9-stage central cutting height adjustment from 25mm to 80mm, along with a 50-litre grass collector. Its variable speed wheel drive allows for effortless manoeuvring on varied terrain, while the steel deck provides stability. Two 4.0Ah Power X-Change batteries and a twin charger are included for convenience.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 9 Cutting Heights (25-80mm)
- 50Ltr Grass Box
- 60min Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Steel Blade
- Steel Deck
- Without Mulching Facility
- Member of the Power X‑Change Family
View all: Einhell Lawn Mowers
The Einhell GC-CM 36/46 S Li BL 36V cordless lawn mower provides efficient garden maintenance for properties across the UK. This robust 46cm rotary mower is ideal for domestic lawns up to 500m², offering powerful, sustained cutting thanks to its 36V Twin-Pack technology and brushless motor, ensuring longer runtimes and durability. Features include a 9-stage central cutting height adjustment from 25mm to 80mm, along with a 50-litre grass collector. Its variable speed wheel drive allows for effortless manoeuvring on varied terrain, while the steel deck provides stability. Two 4.0Ah Power X-Change batteries and a twin charger are included for convenience.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 9 Cutting Heights (25-80mm)
- 50Ltr Grass Box
- 60min Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Steel Blade
- Steel Deck
- Without Mulching Facility
- Member of the Power X‑Change Family
View all: Einhell Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 60 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 46 cm |
| Cutting Blade Type | Steel Blade |
| Cutting Height Range | 25-80 mm |
| Deck Construction Material | Steel Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 50 Ltr |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | GC-CM 36/46 S Li BL |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Type | Lawn Mower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 81.6 dBA |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 500m² |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0151 649 1500 |
| Tool Weight with Battery | 25.42 kg |
| Vibration Level | 1.361 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
Lawn mower, 4.0 Ah batteries (2) and twin charger.