Einhell GC-CL 18 Li E Kit 18V 1 x 2.0Ah Li-Ion Power X-Change Cordless Leaf Blower (158FC)
Powerful cordless leaf blower enables quick, reliable and user-friendly cleaning of open areas and niches. Features electronic speed control for blowing power adjustment as required, and soft grip for secure hold. Supplied with 1 x 18V 2.0Ah battery, and charger with 3-LED battery charge level indicator.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 40min Charge Time
- Airflow Volume: 105m³/hr
- Airflow Speed: 130mph
- Sound Level: 79.5dBA
- Vibration Level: ≤ 2.5m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: Einhell Blowers & Garden Vacs
Powerful cordless leaf blower enables quick, reliable and user-friendly cleaning of open areas and niches. Features electronic speed control for blowing power adjustment as required, and soft grip for secure hold. Supplied with 1 x 18V 2.0Ah battery, and charger with 3-LED battery charge level indicator.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 40min Charge Time
- Airflow Volume: 105m³/hr
- Airflow Speed: 130mph
- Sound Level: 79.5dBA
- Vibration Level: ≤ 2.5m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: Einhell Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 130 mph |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 40 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GC-CL 18 Li E Kit |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Leaf Blower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 79.5 dBA |
| Tool Weight with Battery | 1.73 kg |
| Vibration Level | ≤ 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |
Product Contents
GC-CL 18 Li E, 18V battery (2.0Ah) and charger.