Einhell E-Case Toolbox With Wheels (391AH)
Sturdy modular toolbox designed for secure storage and transport of machines, tools, accessories, and equipment. Made from rigid polypropylene for heat and impact resistance, with a maximum load capacity of 120kg. Features a practical locking system for connecting stacked cases, ensuring safe handling and organised storage, and splash-proof design for use in all weather conditions. Fitted with a telescopic, extra-wide ergonomic handle which is foldable, and 15cm rubberised wheels. Can be secured with a padlock (not included). Supplied with a removable hand tool insert and labelling sticker. Part of the Einhell modular E-Case system.
- Polypropylene Construction
- Collapsible Handle
- Hinged Lid With Lockable Plastic Clamps
- Compatible with E-Case
- 120kg Load Capacity
- Transport Wheels
- Impact-Resistant
- Heat-Resistant
View all: Einhell Plastic Toolboxes
Sturdy modular toolbox designed for secure storage and transport of machines, tools, accessories, and equipment. Made from rigid polypropylene for heat and impact resistance, with a maximum load capacity of 120kg. Features a practical locking system for connecting stacked cases, ensuring safe handling and organised storage, and splash-proof design for use in all weather conditions. Fitted with a telescopic, extra-wide ergonomic handle which is foldable, and 15cm rubberised wheels. Can be secured with a padlock (not included). Supplied with a removable hand tool insert and labelling sticker. Part of the Einhell modular E-Case system.
- Polypropylene Construction
- Collapsible Handle
- Hinged Lid With Lockable Plastic Clamps
- Compatible with E-Case
- 120kg Load Capacity
- Transport Wheels
- Impact-Resistant
- Heat-Resistant
View all: Einhell Plastic Toolboxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Einhell |
| Castor/Wheel Type | Transport Wheels |
| Colour | Red / Black |
| Compatible Stacking System | E-Case |
| Construction Material (Access) | Polypropylene |
| Height (Imperial) | 26.57 " |
| Height (Metric) | 675 mm |
| Length (Imperial) | 17.72 " |
| Length (Metric) | 450 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 120 kg |
| Model Name | E-Case |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Toolbox With Wheels |
| Resistant Type | Impact-Resistant |
| Tool Storage Type | Toolboxes |
| Width (Imperial) | 15.75 " |
| Width (Metric) | 400 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 10 Champions Business Park, Arrowe Brook Road, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Germany |
Product Contents
E-Case L with wheels, insert hand tool, labelling sticker and spacers (2).