Einhell 1800W 43cm Rotary Mower 230V (415CY)
Powerful and manoeuvrable electric lawn mower ideal for gardens up to 800 m². Features 1800W motor with an idle speed of 3,300 rpm. Robust plastic housing ensures a long service life. With a cutting width of 43cm and a choice of 6 different cutting heights (20-65mm). Also includes specially developed rear high wheels and a 50Ltr grass collection sack with level indicator. Integrated cable strain relief protects cable from damage while mowing. Easy to transport and store away due to foldable guide bar with quick-release fasteners and the carrying handle on the top of the housing.
- 1800W
- 6 Cutting Heights (20 - 65mm)
- 50Ltr Grass Bag
- 1 Year Guarantee
- Metal Blade
- Plastic Deck
- Without Mulching Facility
View all: Einhell Lawn Mowers
Powerful and manoeuvrable electric lawn mower ideal for gardens up to 800 m². Features 1800W motor with an idle speed of 3,300 rpm. Robust plastic housing ensures a long service life. With a cutting width of 43cm and a choice of 6 different cutting heights (20-65mm). Also includes specially developed rear high wheels and a 50Ltr grass collection sack with level indicator. Integrated cable strain relief protects cable from damage while mowing. Easy to transport and store away due to foldable guide bar with quick-release fasteners and the carrying handle on the top of the housing.
- 1800W
- 6 Cutting Heights (20 - 65mm)
- 50Ltr Grass Bag
- 1 Year Guarantee
- Metal Blade
- Plastic Deck
- Without Mulching Facility
View all: Einhell Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Einhell |
| Cable Length | 10 m |
| Corded Tool Weight | 12.1 kg |
| Cutting Blade Size | 43 cm |
| Cutting Blade Type | Metal Blade |
| Cutting Height Range | 20 - 65 mm |
| Cutting Width | 43 cm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Grass Collection Capacity | 50 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GC-EM 1800/43 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 1800 W |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Rotary Mower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0151 649 1500 |
| Vibration Level | 1.581 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Merseyside, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |