Eglo Venezuela Single Ceiling Light Black/Gold (204PL)
Stylish, versatile, art-deco inspired light. Features curved gold wire lampshade and a round metal base. Complements modern interiors and will provide stylish lighting to kitchens, living rooms, bedrooms or hallways.
- IP20: For Indoor Use
- Modern Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 40W
- Curved Metallic Lampshade
View all: Eglo Semi Flush Ceiling Lights
Stylish, versatile, art-deco inspired light. Features curved gold wire lampshade and a round metal base. Complements modern interiors and will provide stylish lighting to kitchens, living rooms, bedrooms or hallways.
- IP20: For Indoor Use
- Modern Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 40W
- Curved Metallic Lampshade
View all: Eglo Semi Flush Ceiling Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black/Gold |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 40 W |
| Model Name | Venezuela |
| Mounting Location | Ceiling |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 250 mm |
| Product Height | 250 mm |
| Product Type | Single Ceiling Light |
| Product Width | 385 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Shape | Semi-Circular |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z1 - UK Manufacturer Name | EGLO UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 54 Denington Road, Wellingborough, NN8 2QH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info-uk@eglo.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | EGLO Luechten GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Heiligkreuz 22, Pill, 6136, Austria |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@eglo.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode