Eglo Valdeo Outdoor Wall Light Black (426PL)
Modern exterior wall lamp featuring a circular black steel base with a tiered shape and clear cylindrical glass shade. Ideal choice for exterior lighting.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 28W
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
Modern exterior wall lamp featuring a circular black steel base with a tiered shape and clear cylindrical glass shade. Ideal choice for exterior lighting.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 28W
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 2 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 28 W |
| Model Name | Valdeo |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 290 mm |
| Product Height | 290 mm |
| Product Type | Wall Light |
| Product Width | 130 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 2 |
| z1 - UK Manufacturer Name | EGLO UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 54 Denington Road, Wellingborough, NN8 2QH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info-uk@eglo.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | EGLO Luechten GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Heiligkreuz 22, Pill, 6136, Austria |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@eglo.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode