Eglo Trecate Outdoor Wall Light Black (914CX)
Exterior industrial style wall light with a geometric look and durable metal frame. Traditional lantern-style design. Will compliment any dining room table, living room or hallway.
- IP44: For Outdoor Use
- Traditional Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 60W
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
Exterior industrial style wall light with a geometric look and durable metal frame. Traditional lantern-style design. Will compliment any dining room table, living room or hallway.
- IP44: For Outdoor Use
- Traditional Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 60W
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 60 W |
| Model Name | Trecate |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 160 mm |
| Product Height | 355 mm |
| Product Type | Wall Light |
| Product Width | 130 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode